7η θέση τα κορίτσια και 9η τα αγόρια

12 Ιουλίου 2009 στο 15:28 | Αναρτήθηκε στις Τουρνουά, αγώνες, μπιτς βόλεϊ | Σχολιάστε

Με μία νίκη και δύο ήττες στο Κυρίως Ταμπλό του 3ου τουρνουά του Πανελληνίου πρωταθλήματος Μπιτς Βόλεϊ "LIPTON ICE TEA JUNIORS 2009" ολοκλήρωσαν την παρουσία τους στη Ναύπακτο η Μαρία Βομβύλα και η Κατερίνα Χειμωνέττου. Οι δύο ροδίτισσες μετά τις δύο νίκες στα προκριματικά και την πρόκριση στις 12 καλύτερες ομάδες της κατηγορίας τους (Κ20) έχασαν τον πρώτο αγώνα από τις αθηναίες Μεθενίτη Π./ Σάγκοβιτς Δ. με 2-1 σετ (21-18, 18-21, 15-11) σε 59΄. Στη συνέχεια επιβλήθηκαν των Σπυριάδη Ε. / Μουστακίδου Ε. με 2-0 σετ (21-13, 21-17) και πέρασαν στις οχτάδα για να ηττηθούν, πάλι στο tie brake, από τις Καρατζοπούλου Β. / Μαρινάκη Ι. σε 47΄ (14-21, 21-19, 15-09) και να καταταγούν τελικά στην 7η θέση.αρία Βομβύλα / Κατερίνα Χειμωνέττου (δεύτερο πλάνο) σε αγωνιστική φάση στη Ναύπακτο

Η Μαρία Βομβύλα δήλωσε: ‘Σ’ αυτό το τουρνουά μας άξιζε τουλάχιστον η 5η θέση αλλά ο πολύ δυνατός άνεμος έκανε όλες τις ομάδες απρόβλεπτες’.

Στα αγόρια το ζευγάρι Μανώλη Τάκκου /Μιούλη Χειμωνέττου έκαναν δύο ήττες στο Κυρίως Ταμπλό και κατέλαβαν την 9η θέση. Η πρώτη ήττα ήρθε από τους Λαζανά Θ. / Μάρκου Κ. με 2-0 σετ (21-13, 21-07) ενώ στη συνέχεια ηττήθηκαν και από τους πατρινούς Λάιο Κ / Σύρο Γ. πάλι με 0-2 σετ (14-21, 20-22) σε 37΄.

Μανώλης Τάκκος: ‘Δυστυχώς ενώ στα προκριματικά καταφέραμε να χρησιμοποιήσουμε το δυνατό αέρα υπέρ μας, στους αγώνες του Κυρίως Ταμπλό αργήσαμε πάρα πολύ να προσαρμοστούμε με αποτέλεσμα να μένουμε από την αρχή πίσω στο σκορ και να μη μπορούμε να ανατρέψουμε το αποτέλεσμα’.

Και οι δύο ροδίτικες ομάδες θα είναι από τη Δευτέρα στο Ηράκλειο της Κρήτης όπου θα συνεχίσουν την αγωνιστική τους προετοιμασία για το 4ο τουρνουά Juniors στους Αγ. Αποστόλους Χανίων (17-19 Ιουλίου).