Ειρήνη Σφυρίου και Ιωάννης Τσακογιάννης 1η θέση στα Ν.Μουδανιά

24 Ιουνίου 2013 στο 13:14 | Αναρτήθηκε στις μπιτς βόλεϊ, North Area Circuit | Σχολιάστε

Η Ειρήνη Σφυρίου και ο Ιωάννης Τσακογιάννης, με τους συμπαίκτες τους, ανέβηκαν στο πιο ψηλό σκαλί του βάθρου στο 1ο Open του Πανελληνίου Σιρκουί Beach Volley 2013 που φιλοξενήθηκε από 21-23 Ιουνίου στα Νέα Μουδανιά Χαλκιδικής.

Στο τουρνουά που αποτελεί ταυτόχρονα και τον 1ο σταθμό North Area Beach Volley Circuit 2013, της πιο σημαντική διοργάνωσης μπιτς βόλεϊ στη Βόρειο Ελλάδα, η ροδίτισσα Ειρήνη Σφυρίου με συμπαίκτρια τη Θεσσαλονικιά Φλώρα Ιωαννίδου κατέκτησαν αήττητες το χρυσό μετάλλιο αφού νίκησαν στον τελικό των γυναικών τις Μαρία Τίλη / Γεωργία Χατζηδημητρίου με 2-0 σετ (21-18, 23-21).

Είχαν προηγηθεί οι νίκες τους, στον α΄ γύρο με 2-0 (21-13, 21-16) απέναντι στις Μπενάκη Β. / Ροδανού Ζ., στον β΄ γύρο με Βασίλα Ε. / Ιωσιφίδου Ν. (2-0 -21-13, 21-16) και στον ημιτελικό με 2-0 (24-22,21-15) τις Αποστολίδου Σ./Λαδένη Α.

Είναι η 2η συνεχόμενη χρονιά που οι νεαρές αθλήτριες κατακτούν την 1η θέση σε τουρνουά του North Area Beach Volley Circuit στην πανέμορφη παραλία του Siesta Beach Bar.

Να σημειωθεί ότι στο τουρνουά αγωνίσθηκε και η ροδίτισσα Κατερίνα Χειμωνέττου η οποία με συμπαίκτρια  την Kimple κατέλαβαν την 5η θέση αφού ηττήθηκαν στον προημιτελικό από τις Αποστολίδου / Λαδένη με 0-2 σετ (17-21,24-26).

Στους άνδρες νικητές αναδείχτηκαν, ο ροδίτης Ιωάννης Τσακογιάννης και ο Στράτος Καββαδάς που επιβλήθηκαν με 2-1 σετ (19-21, 21-15, 15-06) των Νικήτα Εφραιμίδη / Κώστα Μπατζιλή.

Οι νικητές του τουρνουά ξεκίνησαν τους αγώνες του στο Κυρίως Ταμπλό με ήττα από τους Αποστόλου Ι./Χαριτωνίδης Η. με 1-2 (21-08, 26-28, 13-15). Στη συνέχεια νίκησαν διαδοχικά τους Ζήση Δ./Τσουμάνης 2-0 (21-14, 21-18), τους Δάλλα Α./Ναζίρη Γ. με 2-0 (22-20, 21-12), τους Γούρμο K./Kimple N. με 2-0 (21-19, 21-14) και στον ημιτελικό με 2-0 (21-19, 21-19) τους Αγγουρά Κ./Αντωνιάδη Α.

Να θυμίσουμε  ότι και στο αντίστοιχο περσινό τουρνουά στο Siesta Beach Bar, Τσακογιάννης / Καββαδάς είχαν κατακτήσει την 1η θέση νικώντας τότε στον τελικό τους Δάλλα / Δάνα.