Τελχινίς: Νίκησαν η έφηβοι, έχασαν οι νεάνιδες

03 Δεκεμβρίου 2018 στο 13:33 | Αναρτήθηκε στις ΤΕ Δωδεκανήσου, έφηβοι, αποτελέσματα, αγώνες, βαθμολογία, νεανίδες | 1 σχόλιο

Την ήττα γνώρισαν στην 5η αγωνιστική οι νεάνιδες της Τελχινίδας. Είχαν να χάσουν, στο τοπικό πρωτάθλήμα,  από τις 31 Ιανουαρίου του 2016 και ηττήθηκαν στο Βενετόκλειο από τον Διαγόρα με 0-3 σετ.

Οι νικήτριες ήταν καλύτερες σε όλον τον αγώνα και με τη νίκη τους αυτή πήραν προβάδισμα για την κατάκτηση της 1ης θέση στην κανονική περίοδο. Η Τελχινίδα αντέδρασε μόνο στο 3ο σετ στο οποίο προηγήθηκε με 15-7 αλλά ο Διαγόρας με σερί 14 πόντων(!) έκανε το 15-21 για να πάρει τελικά το σετ με 17-25.

ΡΣΦΠ Τελχινίς – ΓΣ Διαγόρας 0-3 σετ σε 82΄(23-25 σε 25΄, 19-25 σε 27΄και 17-25 σε 30΄)

Τελχινίς: (Νίκος Τσιντομηνάς) Φαμπιόλα Τερζίου, Ραφαηλία Κουφομανώλη (λ), Γιοζεφίνα Νταΐγια (λ), Αριέτα Τερζίου, Κατερίνα Δεληγιώργη, Ειρήνη Κακλαμάνου, Ιωάννα Μετζιώτη, Άννα Καπετάν Γεωργίου, Μελίνα Τερζή, Ανθή Γκίκα, Πάολα Σουσάρι, Ραφαέλα Ζωγράφη, Ελένη Μαστόρου και Σταματίνα Γκιζέττη.

Διαγόρας: (Αποστόλης Ναλμπάντης) Μ. Αμπλιανίτη (λ), Αγ. Κυπριώτη, Ε. Κυπριώτη, Ε. Μαμαλίγκα, Α. Προβατοπούλου, Αν. Κυπριώτη, Ρ. Κυπριώτη, Δ. Μπάρκα, Β. Πανιέρα και Α. Τάκκο.

Τον αγώνα διαιτήτευσαν ο Νίκος Χατζησταυρίδης και η Μαρίνα Παπαβασιλείου.

 

Βαθμολογία Νεανίδων (5 αγων.)

1η  Διαγόρας                 12 (13-5 σετ)

2η Τελχινίς                      12(12-3 σετ)

3η Φοίνικας*                    3 (4-10 σετ)

4η Ροδίων άθλησις*        0 (3-12 σετ)

(*) Ροδίων άθλησις και Φοίνικας έχουν 1 αγώνα λιγότερο

 

Για το πρωτάθλημα των εφήβων η Τελχινίδα επικράτησε εκτός έδρας του Φοίνικα με 0-3 σετ.

Σε ένα ματς στο οποίο και οι δύο ομάδες έκαναν πολλά λάθη, οι επιθετικοί της Τελχινίδας ήταν πιο αποτελεσματικοί και πήραν το πολύτιμο τρίποντο.

ΑΕΣΠ Φοίνικας-ΡΣΦΠ Τελχινίς 0-3 σετ σε 84΄(19-25 σε 27΄,21-25 σε 27΄και 22-25 σε 30΄)

Φοίνικας: (Νίκος Αντωνιάδης) Θ. Ανανίας, Μ. Ανθης, Γ. Κουκιάς, Ε. Μαμαλίγκας, Ρ. Σαμπάνης, Ι. Αναστασάς, Ε. Καραθεοδώρου, Λ. Λουκανίδης και Δ. Σαμπάνης (λ)

Τελχινίς: (Νίκος Τσιντομηνάς) Τάσος Αμπλανίτης, Δημήτρης Καλιόζης, Ηλίας Ρέγκλης, Άλμπι Σωτηρίου, Σεβαστός Φιλίππου, Εμρέ Μποζατζή (λ), Δημήτρης Λαζαράκης και Αντώνης Χατζηγεωργίου.

Διαιτητές του αγώνα ήταν ο Σάββας Πάττας και η Ανθούλα Δόση.

Στη βαθμολογία των εφήβων σε 3 αγώνες, στην 1η ο ΑΟ αθλοπαιδιών με 8 βαθμούς (8-4 σετ), ακολουθεί η Τελχινίδα με 5 β (7-5) και στην 3η θέση ο Φοίνικας χωρίς βαθμό (0-6 σετ) αλλά με έναν αγώνα λιγότερο.

Πρωταθλήτρια και στις παγκορασίδες η Τελχινίδα! (photo & video)

30 Μαΐου 2018 στο 01:47 | Αναρτήθηκε στις παγκορασίδες, ΑΟ Αθλοπαιδιών, ΤΕ Δωδεκανήσου, Τελχινίς, αποτελέσματα, απονομές, βόλεϊ, βαθμολογία | Σχολιάστε

 

Μετά τις γυναίκες, τις νεανίδες και τις κορασίδες ήρθαν και οι παγκορασίδες να επιβεβαιώσουν τη φετινή κυριαρχία της Τελχινίδας στο γυναικείο βόλεϊ στα Δωδεκάνησα.

Το ροδίτικο σωματείο, τη χρονιά που συμπληρώνει 10 χρόνια ζωής αφού ιδρύθηκε το καλοκαίρι του 2008, κατέκτησε και τους τέσσερις τίτλους στα γυναικεία πρωταθλήματα βόλεϊ που διοργάνωσε φέτος η Τοπική Επιτροπή Βόλεϊ Δωδεκανήσου.

Στον τελευταίο τους αγώνα οι πρωταθλήτριες Δωδεκανήσου επικράτησαν του ΑΟ Αθλοπαιδιών Κω με 3-0 σετ και με συγκομιδή 8 νίκες και 2 ήττες κατέκτησαν τη 1η θέση της βαθμολογίας με 23 βαθμούς αφήνοντας στη 2η θέση τον Φοίνικα με 21 και στην 3η το Ροδίων Άθλησις με 17. 4ες τερμάτισαν οι παγκορασίδες Β΄ της Τελχινίδας (15β), στην 5η θέση ο Διαγόρας (14β) και στην 6η οι Αθθλοπαιδιές Κω.

 

ΡΣΦΠ Τελχινίς – ΑΟ Αθλοπαιδιών Κω 3-0 σετ σε 69΄(25-15 σε 22΄, 25-15 σε 19΄και 25-11 σε 18΄)

Τελχινίς Α’ : (Νίκος Τσιντομηνάς) Αριέτα Τερζίου, Πάολα Σουσάρι, Μελίνα Τερζή, Άννα Καπετάν Γεωργίου, Μιχαέλα Βογιατζή, Δήμητρα Βαρτζιά, Ευρυδίκη Μαθιουδάκη, Δέσποινα Μαστόρου, Σόνι Μπαλλίου, Φλώρα Τσαβαρή, Σοφία Μεταξά και Ελευθερία Τερζή.

ΑΟ Αθλοπαιδιών: (Αλκιβιάδης Χατζηνικολάου) Μηλίτσα Σουτζούμ, Αναστασία Βλαχοκώστα, Βασιλική Γιαννακού, Φραγκ. Χατζηπαυλή, Τριαντ. Διακογιώργη, Θάλεια Γεωργίου και Ηλέκτρα  Σακελλάρη.

Διαιτητές του αγώνα ήταν ο Λάκης Λαζαράκης και η Μαρίνα Παπαβασιλείου.

Στο άλλον αγώνα που πραγματοποιήθηκε στο Βενετόκλειο οι μικρές της Τελχινίδας (παγκορασίδες Β΄) δυσκολεύτηκαν μόνο στο 1ο σετ και νίκησαν κι αυτές με 3-0 σετ την ομάδα της Κω.

ΡΣΦΠ Τελχινίς Β΄- ΑΟ Αθλοπαιδιών Κω 3-0 σετ σε 69΄(25-22 σε 32΄, 25-14 σε 17΄ και 25-12 σε 20΄)

Τελχινίς Β΄: (Κατερίνα Χειμωνέττου) Ειρήνη Κακλαμάνου, Ελένη Μαστόρου, Αλέξια Γκιάτα, Σταματίνα Γκιζέτη, Ραφαέλα Ζωγραφή, Χριστίνα Παρασκευά, Νοέμη Ντούσκου, Κριστιάνα Ζντράβα (λ), Νικολέτα Γκίκα, Κάλλια Θαρρενάκη, Σταυρούλα Καλιόζη και Σία Ζάγορα.

ΑΟ Αθλοπαιδιών: (Αλκιβιάδης Χατζηνικολάου) Μηλίτσα Σουτζούμ, Αναστασία Βλαχοκώστα, Βασιλική Γιαννακού, Φραγκ. Χατζηπαυλή, Τριαντ. Διακογιώργη, Θάλεια Γεωργίου και Ηλέκτρα  Σακελλάρη.

Διαιτητές του αγώνα ήταν η Μαρία Ινγγλέση και ο Νίκος Χατζησταυρίδης.

 

Τελική Βαθμολογία Παγκορασίδων

 

Ομάδες

Αγ

Βαθμ

Nίκες

Ήττες

σετ +

σετ –

1

Τελχινίς

10

23

8

2

26

9

2

Φοίνικας

10

21

7

3

22

14

3

Ροδίων Αθλ.

10

17

6

4

23

19

4

Τελχινίς (Β)

10

15

5

5

18

19

5

Διαγόρας

10

14

4

6

18

20

6

Αθλ.Κω

10

0

0

10

2

30

 

Μετά το τέλος των δύο αγώνων στο Βενετόκλειο η ΤΕ ΕΟΠΕ Δωδεκανήσου έκανε τη απονομή του κυπέλλου στην πρωταθλήτρια Τελχινίδα και των μεταλλίων στις αθλήτριες των τριών πρώτων θέσεων της βαθμολογίας.

Τις απονομές έκαναν ο Διευθυντής του ΔΟΠΑΡ κ. Θεόδωρος Θεοδώρου, ο Περιφερειακός Ομοσπονδιακός προπονητής κ. Αποστόλης Ναλμπάντης, ο πρόεδρος της ΤΕ ΕΟΠΕ Δωδεκανήσου και πρόεδρος του ΡΣΦΠ Τελχινίς κ.Στάθης Μαθιουδάκης και ο αντιπρόεδρος της ΤΕ ΕΟΠΕ Δωδεκανήσου κ. Νίκος Κουκιάς.

Δείτε περισσότερες φωτογραφίες από τους δύο αγώνες και τις απονομές (Click)

Δείτε βίντεο από τις απονομές

Τελχινίς: Νίκη τίτλου για τις Παγκορασίδες

13 Μαΐου 2018 στο 15:20 | Αναρτήθηκε στις παγκορασίδες, ΤΕ Δωδεκανήσου, Τελχινίς, αποτελέσματα, αγώνες, βόλεϊ, βαθμολογία | Σχολιάστε

Διεύρυνε το σερί των νικών της στις παγκορασίδες η Τελχινίδα Α΄ και χρειάζεται ακόμα 4 βαθμούς στους τελευταίους δύο αγώνες της για να κατακτήσει τον φετινό τίτλο.

Μετά το άσχημο ξεκίνημα τους στο πρωτάθλημα (είχαν μόλις δύο βαθμούς τις τρεις πρώτες αγωνιστικές), οι αθλήτριες του Νίκου Τσιντομηνά κατάφεραν να ανακάμψουν και κάνοντας 5 σερί νίκες (χωρίς να χάσουν σετ) και δύο αγώνες πριν το τέλος αναρριχήθηκαν στην κορυφή της βαθμολογίας.

Την Κυριακή (12/5) υποδέχτηκαν στο Βενετόκλειο το Ροδίων Άθλησις. Στο ματς αυτό η Τελχινίδα με όπλα το σερβίς και την καλή άμυνα κατάφερε να πάρει μια άνετη νίκη με 3-0 σετ απέναντι σε έναν πολύ δυνατό αντίπαλο.

Οι νικήτριες μπήκαν δυνατά στο ματς και προηγήθηκαν με 13-2 και 18-6 για να πάρουν το 1ο σετ με 25-12.

Στο επόμενο, μετά το 12-9 ξέφυγαν πάλι στο σκορ και επικράτησαν με 25-12.

Στο 3ο σετ και πάλι οι φιλοξενούμενες δε μπόρεσαν να αντιμετωπίσουν το δύσκολο σερβίς και τις επιθέσεις της Τελχινίδας και βρέθηκαν πάλι πίσω στο σκορ με 7-2.  Στη συνέχεια όμως κατάφεραν να ισοφαρίσουν σε 10-10 με την Τελχινίδα να ξεφεύγει και πάλι, κυρίως χάρη στο σερβίς της, με 20-13. Το Ροδίων Άθλησις αντέδρασε και μετά το 23-18 πλησίασε στο σκορ σε 24-22.

Η Τελχινιδα όμως κατάφερε να πάρει τον καθοριστικό πόντο που της έδωσε το σετ, τους 3 βαθμούς νίκης και την έφερε για 1η φορά στην κορυφή της βαθμολογίας.

 

ΡΣΦΠ Τελχινίς – Ροδίων Άθλησις 3-0 σε 76΄(25-12 σε 23΄, 25-12 σε 22΄και 25-22 σε 30΄)

Τελχινίς: (Νίκος Τσιντομηνάς, Κατερίνα Χειμωνέττου) Αριέτα Τερζίου, Πάολα Σουσάρι, Μελίνα Τερζή, Άννα Καπετάν Γεωργίου, Μιχαέλα Βογιατζή, Δήμητρα Βαρτζιά, Ευρυδίκη Μαθιουδάκη, Δέσποινα Μαστόρου, Σόνι Μπαλλίου, Φλώρα Τσαβαρή και Ελευθερία Τερζή.

Ροδίων Άθλησις: (Βασίλης Προδρομίδης) Φ. Παπαβασιλείου, Ειρήνη Γεράκη, Αγάπη Ευθυμίου, Στέλλα Τουλουμτζίδου, Χριστιάνα Πέρου, Κατερίνα Κουνιού, Ηλέκτρα Σκαρτσίλη, Ακιρα Γεραβέλη, Μαρία Παπαδοπούλου και Ραφαέλα Γενημανώλη.

Πολύ καλή η διαιτησία των Μαρία Ινγγλέση, Ανθούλας Δόση και Μαρίνας Παπαβασιλείου

 

Βαθμολογία

 

Ομάδες

Αγ

Βαθμ

Nίκες

Ήττες

σετ +

σετ –

1

Τελχινίς

8

17

6

2

20

8

2

Φοίνικας

8

15

5

3

16

10

3

Ροδίων Αθλ.

8

14

5

3

19

15

4

Τελχινίς (Β)

8

12

4

4

14

16

5

Διαγόρας

9

11

3

6

15

20

6

Αθλ.Κω

5

0

0

5

0

15

Τελχινίς: Μία νίκη και μία ήττα στις Παγκορασίδες

07 Μαΐου 2018 στο 17:30 | Αναρτήθηκε στις παγκορασίδες, ΤΕ Δωδεκανήσου, Τελχινίς, αποτελέσματα, αγώνες, βόλεϊ, βαθμολογία | Σχολιάστε

Με νίκη συνέχισε η Α΄ ομάδα των παγκορασίδων της Τελχινίδας αφού νίκησε στο Βενετόκλειο με 3-0 σετ τον συμπολίτη της  Διαγόρα. Το ματς πραγματοποιήθηκε την Κυριακή το βράδυ ενώ στο ίδιο γήπεδο είχε προηγηθεί η αναμέτρηση της 2ης ομάδας παγκορασίδων (Τελχινίς Β΄) με τον Φοίνικα. Οι ‘μικρές’   της Τελχινίδας δεν τα κατάφεραν και ηττήθηκαν με 0-3 σετ.

ΡΣΦΠ Τελχινίς Α’ – ΓΣ Διαγόρας 3-0 σετ σε 72΄ (25-19 σε 23΄, 25-21 σε 27΄και 25-13 σε 22΄)

Τελχινίς: (Νίκος Τσιντομηνάς, Κατερίνα Χειμωνέττου) Αριέτα Τερζίου, Πάολα Σουσάρι, Μελίνα Τερζή, Άννα Καπετάν Γεωργίου, Μιχαέλα Βογιατζή, Δήμητρα Βαρτζιά, Ευρυδίκη Μαθιουδάκη, Δέσποινα Μαστόρου, Σόνι Μπαλλίου, Φλώρα Τσαβαρή και Ελευθερία Τερζή.

Διαγόρας: (Χαρούλα Ελευθεριάδου) Αναστασία Κυπριώτη, Ρέα Κυπριώτη, Ευανθία Κυπριώτη, Παρασκευή Τσιλιμίγκα, Χριστίνα Γιακουμάκη, Αιμιλία Τάκο, Μιχαέλα Χαμιτ και Δέσποινα Μπάρκα.

Διαιτητές του αγώνα ήταν η Νικολέττα Κρίτσα και Μαρίνα Παπαβασιλείου.

 

ΡΣΦΠ Τελχινίς Β΄ – ΑΕΣΠ Φοίνικας 0-3 σε 74΄(16-25 σε 22΄, 24-26 σε 27΄και 18-25 σε 25΄)

Τελχινίς Β΄: (Κατερίνα Χειμωνέττου, Νίκος Τσιντομηνάς) Σία Ζάγορα, Ειρήνη Κακλαμάνου, Ζωή Φαρμακίδη, Νικολέτα Γκίκα, Κάλλια Θαρρενάκη, Κριστιάνα Ζντράβα (λ), Ελένη Μαστόρου, Νοέμη Ντούσκου, Χριστίνα Παρασκευά, Ραφαέλα Ζωγράφη, Σταιρούλα Καλιόζη και Σταματίνα Γκιζέττη.

Φοίνικας: (Λοϊζος Παπακωνσταντίνου, Νίκος Αντωνιάδης) Μαρία Φούκα, Μαρία Κόρμπα, Ραφαέλα Κουκιά, Καθολική Κουκιά, Καλλιόπη Κουκιά, Βηθλεέμ Μπαλάκη, Λεάντρα Ζεΐτη, Δέσποινα Κουκιά και Μυρτώ Μαμαλίγκα

Τον αγώνα διαιτήτευσαν η Μαίρη Παπαδούλη και η Μαρίνα Παπαβασιλείου.

Βαθμολογία

 

Ομάδες

Αγ

Βαθμ

Nίκες

Ήττες

1

Φοίνικας

8

15

5

3

2

Τελχινίς

7

14

5

2

3

Ροδίων Άθλησης

7

14

5

2

4

Τελχινίς (Β)

8

12

4

4

5

Διαγόρας

9

11

3

6

6

Αθλοπαιδιές Κω

5

0

0

5

Τελική Φάση Ζ΄ Περιφέρειας (Μυτιλήνη, 25-27 Απριλίου) Πρωταθλητής o Νηρέας Χίου, 3η θέση η Τελχινίδα

01 Μαΐου 2018 στο 22:28 | Αναρτήθηκε στις Ζ΄ Περιφέρεια, Τελχινίς, αποτελέσματα, βόλεϊ, βαθμολογία, γυναίκες | Σχολιάστε

 

Ολοκληρώθηκε η Β΄ φάση του πρωταθλήματος γυναικών της Ζ΄ Περιφέρειας που φιλοξενήθηκε στη Λέσβο από τις 25-27 Απριλίου, με τον εκπρόσωπο της Χίου, Α.Σ. Νηρέας Καρδαμύλων, να κατακτά δίκαια τον τίτλο του πρωταθλητή Αιγαίου και το εισιτήριο για τα μπαράζ ανόδου στην Α2 Εθνική κατηγορία.

Στο κλειστό γήπεδο της Νεάπολης Μυτιλήνης πραγματοποιήθηκαν 6 συνολικά αγώνες, ανάμεσα στις πρωταθλήτριες των Τοπικών Επιτροπών Βόλεϊ του Αιγαίου. Η Τελχινίδα με απολογισμό μία νίκη και δύο ήττες, συγκέντρωσε 4β και κατέκτησε την 3η θέση.

Οι απουσία βασικών αθλητριών λόγω τραυματισμών και επαγγελματικών υποχρεώσεων, υποχρέωσε την πρωταθλήτρια Δωδεκανήσου να ταξιδέψει στη Λέσβο με 7 μόνο αθλήτριες. Αυτό όμως δεν εμπόδισε την Τελχινίδα να παρουσιάσει μια αξιόμαχη ομάδα.

Στο τελευταίο ματς τους οι ροδίτισσες αντιμετώπισαν την Αναγέννηση Σάμου που με καθαρή νίκη (3-0 ή 3-1) θα έπαιρνε την 1η θέση στο τουρνουά.

Οι αθλήτριες του Νίκου Τσιντομηνά έδειξαν από την αρχή αποφασισμένες και παίζοντας πολύ καλά κατάφεραν να επικρατήσουν με 3-1 σετ

ΑΣΣ Αναγέννηση Σάμου – Τελχινίς 1-3 σετ σε 99΄(18-25 σε 23΄, 27-25 σε 30΄, 17-25 σε 22΄ και 19-25 σε 24΄)

Αναγέννηση: (Ιωσήφ Φαρατσης) Υφαντή, Σ. Μαραθοκαμπίτου, Σοφ. Μαραθοκαμπίτου, Φράγκου, Γκουντίντα, Κωνσταντέλη, Κρητικού (λ), Αντωνούτσου και Χατζηανδρέου.

Τελχινίς: (Νίκος Τσιντομηνάς) Ματίνα Γιαννέλη, Μαριλιάνα Σούρδη, Κέλυ Δαουτοπούλου, Αγλαΐα Σκορδά, Φαμπιόλα Τερζίου, Μαρία Βρατσάλη και Κατερίνα Χειμωνέττου.

Διαιτητές του αγώνα ήταν οι Παναγιώτης Μαριδάκης, Χρίστος Μάλφας και Ελένη Καπέλη.

 

Η Τελχινίδα ευχαριστεί τους χορηγούς της γυναικείας ομάδας Ζαχαροπλαστεία «ΣΤΑΝΗ», Gazi club, EPAVLIS café και «ΞΥΛΟΣΟΦΙΑ» και εύχεται στον πρωταθλητή Αιγαίου, Νηρέα Χίου, καλή επιτυχία στην επόμενη φάση.  

 

Αποτελέσματα και τελική βαθμολογία:

Τετάρτη, 25 Απριλίου

Αναγέννηση Σάμου – Νηρέας Χίου 3-0 σετ (25-20, 25-17, 25-23)

Ερμής Λέσβου – Τελχινίς 3-2 σετ (25-19, 21-25, 21-25, 25-20, 15-11)

Πέμπτη, 26 Απριλίου

Νηρέας – Τελχινίς 3-1 σετ (25-16, 18-25, 25-16, 25-20)

Ερμής – Αναγέννηση 3-1 σετ (19-25, 25-23, 25-22, 27-29)

Παρασκευή, 27 Απριλίου

Αναγέννηση Σάμου – Τελχινίς 1-3 σετ (18-25,27-25,17-25,19-25)

Ερμής Λέσβου – Νηρέας Χίου 0-3 σετ (12-25, 21-25,15-25)

 

Τελική Βαθμολογία

1η  Νηρέας Χίου                      6β (6-4 σετ)

2η  Ερμής Λέσβου                    5β (6-6 σετ)

3η  Τελχινίς Ρόδου                  4β (6-7 σετ)           

4η  Αναγέννηση Σάμου            3β (5-6 σετ)  

Τελική Φάση Ζ΄ Περιφέρειας (Μυτιλήνη, 25-27 Απριλίου) Νηρέας Χίου – Τελχινίς 3-1

28 Απριλίου 2018 στο 00:25 | Αναρτήθηκε στις πρόγραμμα, Ζ΄ Περιφέρεια, Τελχινίς, Τουρνουά, αποτελέσματα, βόλεϊ, βαθμολογία, γυναίκες | Σχολιάστε

Ηττήθηκε και στον δεύτερο αγώνα της για τη Β΄ φάση του πρωταθλήματος γυναικών της Ζ΄ Περιφέρειας η Τελχινίδα. Οι ροδίτισσες δε κατάφεραν παρά μόνο στο 2ο σετ να σταματήσουν τις επιθετικές του Νηρέα Χίου και έτσι με δύο ήττες βρίσκονται στη τελευταία θέση της βαθμολογίας.

Το δύσκολο σερβίς έφερε στον Νηρέα αρκετούς άσσους και πολλές κόντρα επιθέσεις με αποτέλεσμα να κατακτήσει εύκολα το 1ο σετ με 25-16.

Στη συνέχεια η Τελχινίδα αντέδρασε και χωρίς να χάσει το προβάδισμα στο σκορ πήρε το 2ο σετ με 18-25.

Στα επόμενα δύο σετ οι πρωταθλήτριες Χίου ήταν καλύτερες (25-16, 25-20) και πήραν μια πολύτιμη νίκη που τους δίνει ελπίδες ακόμη και για την 1η θέση στο τουρνουά.

ΑΣ Νηρέας Χίου – Τελχινίς 3-1 σετ σε 111΄(25-16 σε 30΄,18-25 σε 24΄, 25-16 σε 27΄και 25-20 σε 30΄)

Νηρέας: (Φραγκούλης Κυλαδίτης) Μοσχούρη, Μπλάνη, Καλογεροπούλου, Τσότα, Ντιμπουριακου, Μπεισιάρα, Λιόλιου, Κουσικουτσάκη, Αντωνιάδη, Αθανασίου, Σουλτάνη (λ), Μπινιάκου, Μανδηλάκη και Μυλωνά (λ)

Τελχινίς: (Νίκος Τσιντομηνάς) Ματίνα Γιαννέλη, Μαριλιάνα Σούρδη, Κέλυ Δαουτοπούλου, Αγλαΐα Σκορδά, Φαμπιόλα Τερζίου, Μαρία Βρατσάλη και Κατερίνα Χειμωνέττου.

Πολύ καλή η διαιτησία των Παναγιώτη Μαριδάκη και Χρίστου Μάλφα.

 

Στο άλλο ματς της ημέρας ο τοπικός Ερμής επικράτησε πολύ δύσκολα της Αναγέννησης Σάμου με 3-1 σετ (19-25, 25-23, 25-22, 27-29).

Οι αγώνες διεξάγονται στο κλειστό γήπεδο της Νεάπολης από 25 – 27 Απριλίου. Η 1η ομάδα θα έχει το δικαίωμα να αγωνιστεί κόντρα στις πρωταθλήτριες Αθηνών, Πειραιά, Πελοποννήσου και Κρήτης για τα 4 εισιτήρια  που οδηγούν στην Α2 Εθνική Κατηγορία.

Η Τελχινίδα την τελευταία αγωνιστική (27/4) θα αντιμετωπίσει την Αναγέννηση Σάμου και με νίκη μπορεί να πάρει και τη 2η θέση.

 

Πρόγραμμα, αποτελέσματα και βαθμολογία:

Τετάρτη, 25 Απριλίου

Αναγέννηση Σάμου – Νηρέας Χίου 3-0 σετ (25-20, 25-17, 25-23)

Ερμής Λέσβου – Τελχινίς 3-2 σετ (25-19, 21-25, 21-25, 25-20, 15-11)

Πέμπτη, 26 Απριλίου

Νηρέας – Τελχινίς 3-1 σετ (25-16, 18-25, 25-16, 25-20)

Ερμής – Αναγέννηση 3-1 σετ (19-25, 25-23, 25-22, 27-29)

Παρασκευή, 27 Απριλίου

(19:00) Αναγέννηση – Τελχινίς

(21:00) Ερμής – Νηρέας

 

Βαθμολογία

1η  Ερμής Λέσβου                   5β (6-3 σετ)

2η  Αναγέννηση Σάμου            3β (4-3 σετ)

3η  Νηρέας Χίου                      3β (3-4 σετ)           

4η  Τελχινίς Ρόδου                  1β (3-6 σετ)

Επόμενη σελίδα: »


Entries και σχόλια feeds.

Αρέσει σε %d bloggers: