Πανδωδεκανησιακό Πρωτάθλημα Μπιτς βόλεϊ – Πρωταθλητές Δωδεκανήσου για το 2018, στους άνδρες οι Αλκιβιάδης και Δημήτρης Χατζηνικολάου και στις γυναίκες η Φαμπίολα Τερζίου με την Ιωάννα Αθανασίου

29 Αυγούστου 2018 στο 03:13 | Αναρτήθηκε στις τελικός, ΤΕ Δωδεκανήσου, Τουρνουά, Χατζηγεωργίου, αποτελέσματα, απονομές, μπιτς βόλεϊ | Σχολιάστε

Ολοκληρώθηκε το σαββατοκύριακο το φετινό σιρκουί του Πανδωδεκανησιακού πρωταθλήματος μπιτς βόλεϊ 2018 που διοργάνωσε με επιτυχία η Τοπική Επιτροπή Βόλεϊ Δωδεκανήσου.

Ο τελευταίος σταθμός του, το Τελικό Τουρνουά του φετινού πρωταθλήματος, πραγματοποιήθηκε στις 25 & 26 Αυγούστου στο Δημοτικό Αθλητικό Κέντρο Καλλιπάτειρα και ανέδειξε τους πρωταθλητές Δωδεκανήσου σε άνδρες και γυναίκες για το 2018.

Στους άνδρες, ο Αλκιβιάδης Χατζηνικολάου με τον γιο του Δημήτρη κατέκτησαν τον τίτλο αφού επικράτησαν στον τελικό της ομάδας του Γιώργου Γκιζέττη και του Στάθη Μαθιουδάκη. Το χάλκινο μετάλλιο κατέκτησαν οι Σεβαστός Φιλίππου και Αντώνης Χατζηγεωργίου που νίκησαν στον μικρό τελικό τον Γιώργο Μαστόρου και τον Στέλιο Χαριστή.

Στις γυναίκες, οι δευτεραθλήτριες Ελλάδας στις νεάνιδες Φαμπιόλα Τερζίου και Ιωάννα Αθανασίου στέφθηκαν πρωταθλήτριες Δωδεκανήσου νικώντας σε έναν όμορφο τελικό τις Ειρήνη Σφυρίου και Κατερίνα Χειμωνέττου. Την 3η θέση κατέλαβαν οι Ανθή Γκίκα και Ραφαηλία Κουφομανώλη που επικράτησαν στον μικρό τελικό της Πάολας Σουσάρι και της Αριέτας Τερζίου.

Στο τελικό τουρνουά συμμετείχαν 10 γυναικείες και 8 ανδρικές ομάδες.

Η Τοπική Επιτροπή Πετοσφαίρισης Δωδεκανήσου ευχαριστεί τον ΔΟΠΑΡ, τις εταιρίες Blue Star Ferries, Electoinvest, κάβα Κυριακούλης και ‘Ξυλοσοφία’, τον διαιτητή μπιτς βόλεϊ Ανδρέα Παπαδόπουλο και τον Νεκτάριο Γεράκη και τον Πέτρο Χειμωνέττο για την πολύτιμη συμβολή τους στην πραγματοποίηση των φετινών αγώνων.

 

Ακολουθούν οι τελικές κατατάξεις και τα αποτελέσματα του τουρνουά

ΑΝΔΡΕΣ

Τελική Κατάταξη

1η θ          Αλκιβιάδης Χατζηνικολάου/Δημήτρης Χατζηνικολάου

2η θ          Γιώργος Γκιζέττης/Στάθης Μαθιουδάκης

3η θ          Σεβαστός Φιλίππου/Αντώνης Χατζηγεωργίου

4η θ          Γιώργος Μαστόρου/Στέλιος Χαριστής

5η θ          Βασίλης Γκλάρας/Αλέξανδρος Πάντσος

Δημήτρης Μανώλης/Παναγιώτης Μαρκόπουλος

7η θ          Θεόφιλος Ζωίδης/Κώστας Θεουλάκης

Δημήτρης Καλιόζης/Ηλίας Ρέγκλης

Αποτελέσματα

Α΄ Γύρος

 Γκιζέττης/ Μαθιουδάκης-Γκλάρας/Πάντσος 2-1(21-23,21-17,15-12)

Μανώλης/Μαρκόπουλος-Καλιόζης/Ρέγκλης 2-0(21-16,21-19)

Ζωίδης/ Θεουλάκης-Μαστόρου/Χαριστής 1-2(21-18,8-21,8-15)

Χατζηνικολάου/Χατζηνικολάου-Φιλίππου/Χατζηγεωργίου 2-0(21-13-21-11)-21)

Β΄ Γύρος (οι νικητές προκρίνονται στους ημιτελικούς)

Γκιζέττης/ Μαθιουδάκης-Μανώλης/Μαρκόπουλος 2-1(21-19,19-21,15-13)

Μαστόρου/Χαριστής-Χατζηνικολάου/Χατζηνικολάου 0-2(6-21,6-21)

Ταμπλό ηττημένων (οι ηττημένοι κατατάσσονται 7οι)

Γκλάρας/Πάντσος-Καλιόζης/Ρέγκλης 2-1(23-25,22-20,,15-10)

Ζωίδης/ Θεουλάκης-Φιλίππου/Χατζηγεωργίου 0-2(10-21,10-21)

Ταμπλό ηττημένων (οι νικητές προκρίνονται στους ημιτελικούς και οι ηττημένοι κατατάσσονται 5οι)

Μανώλης/Μαρκόπουλος- Φιλίππου/Χατζηγεωργίου 0-2(7-21,19-21)

Μαστόρου/Χαριστής-Γκλάρας/Πάντσος 2-1(21-17,19-21,15-13)

Ημιτελικοί (οι νικητές προκρίνονται στον τελικό και οι ηττημένοι κατατάσσονται 3οι)

Γκιζέττης/ Μαθιουδάκης-Μαστόρου/Χαριστής 2-1(10-21,21-18,15-12)

Χατζηνικολάου/Χατζηνικολάου-Φιλίππου/Χατζηγεωργίου 2-0(21-7,21-12)

Μικρός Τελικός

Φιλίππου/Χατζηγεωργίου-Μαστόρου/Χαριστής 2-0(21-9,21-15)

Τελικός

Χατζηνικολάου/Χατζηνικολάου-Γκιζέττης/Μαθιουδάκης 2-0(21-10,21-9)

 

ΓΥΝΑΙΚΕΣ

Τελική Κατάταξη

1η θ         Ιωάννα Αθανασίου/Φαμπιόλα Τερζίου

2η θ         Ειρήνη Σφυρίου/Κατερίνα Χειμωνέττου

3η θ         Ανθή Γκίκα/ΡαΦαηλία Κουφομανώλη

4η θ         Πάολα Σουσάρι/Αριέτα Τερζίου

5η θ         Ελένη Γιακουμάκη/Κόνη Κλαδίτη

Σταματίνα Γκιζέττη/Ραφαέλα Ζωγράφη

7η θ         Αγγελική Αγγελή/Ειρήνη Γεράκη

Αναστασία Δήμου/Ρέα Κυπριώτη

10η θ       Αλεξία Γκιάτα/Σταυρούλα Καλιόζη

Νικολέτα Γκίκα/Κάλια Θαρρενάκη

Αποτελέσματα

Α΄ Γύρος

Γκιάτα/Καλιόζη-Γκίκα/Θαρρενάκη2-0(21-16,21-11)

Γκιζέττη/Ζωγράφη-Δήμου/Κυπριώτη 2-0(21-18,22-20)

Β΄ Γύρος (οι νικητριες προκρίνονται στους ημιτελικούς)

Αθανασίου/Τερζίου-Γκιάτα/Καλιόζη 2-0(21-9,21-8)

Σφυρίου/Χειμωνέττου-Γκίκα/Κουφομανώλη 2-0(21-11,21-8)

Σουσάρι/Τερζίου-Αγγελή/Γεράκη 2-0(21-10,21-10)

Γιακουμάκη/ Κλαδίτη-Γκιζέττη/Ζωγράφη1-2 (21-23,13-21,15-11)

Ταμπλό ηττημένων (οι ηττημένες κατατάσσονται 9ες)

Δήμου/Κυπριώτη-Γκιάτα/Καλιόζη 2-0(21-16,21-17)

Γιακουμάκη/ Κλαδίτη-Γκίκα/Θαρρενάκη2-0(21-8,21-10)

Γ΄ Γύρος (οι νικητές προκρίνονται στον ημιτελικό)

Αθανασίου/Τερζίου-Σφυρίου/Χειμωνέττου 2-0(21-17,21-15)

Σουσάρι/Τερζίου-Γκιζέττη/Ζωγράφη 2-0(21-9,21-16))

Ταμπλό ηττημένων (οι ηττημένες κατατάσσονται 7ες)

Δήμου/Κυπριώτη-Γκίκα/ Κουφομανώλη 0-2(16-21,13-21)

Γιακουμάκη/ Κλαδίτη-Αγγελή/Γεράκη 2-0(21-14,21-12)

Ταμπλό ηττημένων (οι νικήτριες προκρίνονται στους ημιτελικούς και οι ηττημένες κατατάσσονται 5ες)

Γκιζέττη/Ζωγράφη-Γκίκα/Κουφομανώλη 2-0αα

Σφυρίου/Χειμωνέττου-Γιακουμάκη/ Κλαδίτη 2-0(21-14,21-8)

Ημιτελικοί (οι νικήτριες προκρίνονται στον τελικό και οι ηττημένες κατατάσσονται 3ες)

Αθανασίου/Τερζίου-Γκίκα/Κουφομανώλη 2-0(21-10,21-8)

Σουσάρι/Τερζίου-Σφυρίου/Χειμωνέττου 0-2(14-21,14-21)

Μικρός Τελικός

Σουσάρι/Τερζίου-Γκίκα/Κουφομανώλη 0-2(9-21,20-22)

Τελικός

Αθανασίου/Τερζίου-Σφυρίου/Χειμωνέττου 2-0(21-14,21-15)

Χάλκινο μετάλλιο και σπουδαία διάκριση για τον Γιώργο Χατζηγεωργίου

09 Μαρτίου 2016 στο 11:08 | Αναρτήθηκε στις πανελλήνιο πρωτάθλημα, Ε.Ο.ΠΕ., Χατζηγεωργίου, έφηβοι, απονομές | Σχολιάστε

Την 3η πανελλήνια θέση στην κατηγορία των Εφήβων με την ομάδα του Πανερυθραϊκού και το έπαθλο του καλύτερου σέρβερ του final-4 του Πανελληνίου Πρωταθλήματος Εφήβων κατέκτησε ο ροδίτης βολεϊμπολίστας Γιώργος Χατζηγεωργίου. Ο νεαρός ταλαντούχος αθλητής σπουδάζει στην Αθήνα, αγωνίζεται στη θέση του κεντρικού και μαζί με τα πολλά μπλοκ που έκανε, πήρε αρκετούς άσσους και δυσκόλεψε με το σερβίς του την υποδοχή των αντιπάλων.

Στον μικρό τελικό της επιτυχημένης διοργάνωσης που πραγματοποιήθηκε στη Ναύπακτο 5 & 6 Μαρτίου, η πρωταθλήτρια Αθηνών και Ανατολικής Αττικής (ΕΣΠΑΑΑ) ομάδα του Πανερυθραϊκού, νίκησε τον Εθνικό Αλεξανδρούπολης με 3-0 σετ (25-19, 25-16, 25-22).

Την 1η θέση κατέκτησε ο Πήγασος Πολίχνης αφού επικράτησε σε έναν συναρπαστικό τελικό της ΕΑ Πατρών με 3-2 σετ (19-25, 25-19, 23-25, 25-23, 15-10).

Στις προπονήσεις της Εθνικής εφήβων ο Χατζηγεωργίου

31 Δεκεμβρίου 2015 στο 00:39 | Αναρτήθηκε στις Ε.Ο.ΠΕ., Εθνικές Ομάδες, Χατζηγεωργίου, βόλεϊ | Σχολιάστε

Στους εκλεκτούς του ομοσπονδιακού προπονητή Νίκου Ζαλμά συνεχίζει να είναι ο Γιώργος Χατζηγεωργίου. Ο νεαρός ροδίτης βολεϊμπολίστας που αγωνίζεται φέτος ως δανεικός από την Τελχινίδα στον Πανερυθραϊκό (Α2), κλήθηκε στην συγκεντρωτική προπόνηση της εθνικής εφήβων (γκρουπ Αθήνας) στις 5 Ιανουαρίου στο Κλειστό Γυμναστήριο ‘Στ. Καλαιντζής’ (Νέα Ερυθραία) και στο φιλικό της εθνικής με την ομάδα ανδρών του Πανερυθραϊκού  την Τετάρτη 6/1.

Ο Γιώργος Χατζηγεωργίου στην προπόνηση της Εθνικής Εφήβων

17 Νοεμβρίου 2015 στο 06:42 | Αναρτήθηκε στις Ε.Ο.ΠΕ., Εθνικές Ομάδες, Χατζηγεωργίου, έφηβοι | Σχολιάστε

Οι εξαιρετικές εμφανίσεις του Γιώργου Χατζηγεωργίου στους αγώνες της Α2 με τον Πανερυθραϊκό (αγωνίζεται με υποσχετική από την Τελχινίδα)  δεν άφησαν αδιάφορο τον Ομοσπονδιακό προπονητή Νίκος Ζαλμά  που  τον κάλεσε στη συγκεντρωτική προπόνηση της Εθνικής Εφήβων – Παίδων (γκρουπ Αθήνας).

Συγκριμένα κλήθηκαν να βρίσκονται στο Κλειστό Γυμναστήριο Ιωνικού Φιλαδέλφειας, σήμερα 17 Νοεμβρίου, οι παρακάτω αθλητές: Γεώργιος Χατζηγεωργίου (ΑΣ Πανερυθραϊκός), Νίκος Παπαδάκης (ΑΟΠ Κηφισιάς), Θεοφάνης Ρουσόπουλος (ΟΠΕ Χαλκίδας), Χρήστος Σουγιουλτζόγλου (ΑΓΟΓ Ευρυάλη), Χαράλαμπος Ανδρεόπουλος (Παναθηναϊκός ΑΟ), Κυριάκος Σπυριούνης (ΑΟΝΣ Μίλων) και Νικόλαος Καρατζάς (ΑΟΝΣ Μίλων).

Διεθνής ο Χατζηγεωργίου με την Παίδων κόντρα στη Βραζιλία

04 Αυγούστου 2014 στο 18:04 | Αναρτήθηκε στις παίδες, Ε.Ο.ΠΕ., Εθνικές Ομάδες, Χατζηγεωργίου, βόλεϊ | Σχολιάστε

Από τις 23 έως τις 26 Ιουλίου στο κλειστό γυμναστήριο Πορταριάς η Εθνική ομάδα βόλεϊ των παίδων αντιμετώπισε την αντίστοιχη ομάδα της Βραζιλίας σε μια σειρά φιλικών αγώνων που ήταν συνέχεια της συμμετοχής του αντιπροσωπευτικού μας συγκροτήματος στο Βαλκανικό πρωτάθλημα.

Στους αγώνες αυτούς της  Εθνικής έδωσε το παρόν και ο ροδίτης Γιώργος Χατζηγεωργίου.

Ο νεαρός ταλαντούχος αθλητής της Τελχινίδας αγωνίστηκε στη θέση του κεντρικού και στις τέσσερεις διεθνείς αναμετρήσεις που έδωσε η εθνική παίδων και αποκόμισε σπουδαίες αγωνιστικές εμπειρίες.

Η ‘σελεσάο’ επιβεβαιώνοντας την ανωτερότητα της κέρδισε και στα τέσσερα φιλικά την ομάδα του Σωκράτη Τζιουμάκα, ο οποίος είχε αρκετές απουσίες (τις  ίδιες ημέρες διεξαγόταν το Final 4 του Πανελληνίου πρωταθλήματος Παίδων) αλλά χαρακτήρισε εξαιρετικά χρήσιμα τα συγκεκριμένα φιλικά.

«Τηρουμένων των αναλογιών, αφού μας έλειπαν 7 παιδιά από την ομάδα που αγωνίστηκε στο Βαλκανικό, πήγαμε σχετικά καλά. Είχαμε καλές στιγμές παίξαμε καλό βόλεϊ, αλλά δεν είχαμε διάρκεια και φυσικά είμαστε πιο πίσω από τη Βραζιλία. Με τη βασική ομάδα ίσως να κοντράραμε περισσότερο αλλά και πάλι δύσκολα θα κερδίζαμε αφού υπάρχει διαφορά επιπέδου», είπε ο Ομοσπονδιακός τεχνικός και συμπλήρωσε: «Αυτά τα ματς πάντως είναι εμπειρία ζωής για τα παιδιά. Είναι ευλογία να παίζουμε έστω και φιλικά παιχνίδια με τέτοιες αντιπάλους και μόνο κέρδη έχουμε όλοι μας»

Ο Γιώργος Χατζηγεωργίου στην Εθνική Παίδων

02 Ιουλίου 2014 στο 17:02 | Αναρτήθηκε στις παίδες, Εθνικές Ομάδες, Τελχινίς, Χατζηγεωργίου, βόλεϊ | Σχολιάστε

Στην προετοιμασία της Εθνικής Παίδων κλήθηκε άλλη μια φορά ο ροδίτης βολεϊμπολίστας Γιώργος Χατζηγεωργίου. Ο ομοσπονδιακός προπονητής Σωκράτης Τζιουμάκας κάλεσε τον κεντρικό της Τελχινίδας στην προετοιμασίας εθνικών ομάδων που θα πραγματοποιηθεί στην Πτολεμαΐδα από την Κυριακή 6 Ιουλίου εν όψει της συμμετοχή της στο Βαλκανικό πρωτάθλημα που θα διεξαχθεί στη Ρουμανία το διάστημα 16-20 Ιουλίου.

Επιστρέφοντας από την Ρουμανία, το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα θα αντιμετωπίσει σε τέσσερις φιλικές αναμετρήσεις (22 με 27 Ιουλίου) την Εθνική Παίδων της Βραζιλίας.

Αναλυτικά οι αθλητές που κλήθηκαν είναι:

Αλέξανδρος Γραμμενούδης (ΓΣ Ηρακλής), Γιώργος Κανελλόπουλος (ΕΑ Πατρών), Οδυσσέας Αδάμ (ΑΓΕ Χαλκίδας), Παναγιώτης Αρμόνης (ΣΑ Κολλεγίου Αθηνών), Στέλιος Τζιουμάκας (ΓΣ Ηρακλής), Δημήτρης Χρηστινίδης (Αίας Ευόσμου), Χρυσόστομος Τσατσούλας (ΓΣ Ηρακλής), Άγγελος Μανδηλάρης (ΑΓΕ Χαλκίδας), Νίκος Πηλιοκάτερος (ΑΟ Πρέβεζας), Σωκράτης Χαραλαμπίδης (Εθνικός Αλεξανδρούπολης), Ανδρέας Κάβουρας (ΕΑ Πατρών), Δημοσθένης Λινάρδος (Θησέας Πατρών), Μίλτος Τσαρκατόγλου (ΕΑ Πατρών), Γιώργος Παπαλεξίου (Νίκη Αιγινίου), Γιώργος Χατζηγεωργίου (Τελχινίς Ρόδου), Σοφοκλής Βήτας (Ασκληπιός Τρικάλων), Αντώνης Μπουράκης (ΓΣ Ηρακλής), Σπύρος Βελούδης (Φοίνικας Σύρου), Κώστας Καπετανίδης (ΓΣ Ηρακλής), Γιάννης Χαλκούσης (ΣΑ Κολλεγίου Αθηνών), Γιώργος Κολτσιάκης (Επίκουρος Πολίχνης)

Είναι η 3η κλήση σε προετοιμασία της Εθνικής για τον ταλαντούχο Χατζηγεωργίου που είχε συμμετάσχει τον περασμένο Απρίλιο στο Σουφλί και το Ιούλιο του 2013 στην Πτολεμαΐδα.

Επόμενη σελίδα: »


Entries και σχόλια feeds.

Αρέσει σε %d bloggers: