TE EOΠΕ Δωδεκανήσου: Τουρνουά μπιτς βόλεϊ για μικτές ομάδες

15 Αυγούστου 2022 στο 19:32 | Αναρτήθηκε στις προκήρυξη, συμμετοχές, ΤΕ Δωδεκανήσου, Τουρνουά, μπιτς βόλεϊ, μικτό | Σχολιάστε

Η Τοπική Επιτροπή Βόλεϊ Δωδεκανήσου διοργανώνει το σαββατοκύριακο 20 & 21 Αυγούστου τουρνουά μπιτς βόλεϊ για μικτές ομάδες (γυναίκα/άνδρας).

Το τουρνουά διοργανώνεται σε συνεργασία με τον ΔΟΠΑΡ και έχει την υποστήριξη του Σώματος Εθελοντών Σαμαρειτών και Διασωστών του Ελληνικού Ερυθρού Σταυρού Ρόδου και των επιχειρήσεων Κάβα Κυριακούλης (νερό ‘Μύλος’), Dodekanisos Seaways, Εργαστήριο Ξυλουργικών Εφαρμογών Γιώργος Γκιζέττης και Ξυλοσοφία Στάθης Μαθιουδάκης,

Οι ομάδες που επιθυμούν να αγωνιστούν στο τουρνουά μπορούν να δηλώσουν συμμετοχή από την  έως την Παρασκευή 19/8 στις 2μμ συμπληρώνοντας την παρακάτω ηλεκτρονική φόρμα συμμετοχής:

Αναπτυξιακό τουρνουά ΡΣΦΠ Τελχινίς: Ευσταθίου / Μαθιουδάκη και Δημητριάδης-Τσίτσος / Χριστοφορίδης τα χρυσά

12 Αυγούστου 2022 στο 16:43 | Αναρτήθηκε στις παγκορασίδες, παμπαίδες, τελικός, Τελχινίς, Τουρνουά, απονομές, μπιτς βόλεϊ | Σχολιάστε

 

Την Τετάρτη (10/08) πραγματοποιήθηκε εσωτερικό αναπτυξιακό τουρνουά μπιτς βόλεϊ της Τελχινίδας στις εγκαταστάσεις του ΔΑΚ Καλλιπάτειρα.

Οι νεαροί αθλητές και αθλήτριες αγωνίστηκαν στις κατηγορίες Κ16 αγοριών και Κ15 κοριτσιών. Με δεδομένο ότι ο στόχος ήταν να καταφέρουν να διαχειριστούν ζέστη, άγχος και κούραση σε αγωνιστικές συνθήκες μπορούμε να πούμε πως τα κατάφεραν με επιτυχία!

Στα κορίτσια συμμετείχαν 5 ομάδες ενώ στα αγόρια τέσσερις. Ανά φύλο, όλες οι ομάδες έπαιξαν μεταξύ τους (όλοι με όλους) και οι 2 πρώτες βαθμολογικά ομάδες προκρίθηκαν στον τελικό.

Στα κορίτσια η Μιχαέλα Ευσταθίου και η Ευρυδίκη Μαθιουδάκη πήραν αήττητες την 1η θέση επικρατώντας στον τελικό με 2-0 σετ της ομάδας Χρυσή Παρίση / Χρύσα Σκαλτσά.

Στα αγόρια ο Άγγελος Δημητριάδης-Τσίτσος με τον Μιχάλη Χριστοφορίδης ήταν οι νικητές στον τελικό με αντιπάλους τους Βασίλη Ιωακειμίδη / Ιουλιανό Ξένο.

Η τελική κατάταξη σε αγόρια και κορίτσια και αποτελέσματα του τουρνουά είναι:

Κορίτσια

Τελική κατάταξη:

1ες Μιχαέλα Ευσταθίου / Ευρυδίκη Μαθιουδάκη

2ες Χρυσή Παρίση / Χρύσα Σκαλτσά

3ες Γεωργία Γούδα / Λυδία Σκαλτσά

      Ιωάννα-Μαρία Ζωγράφη / Δέσποινα Βαλταδώρου

      Αγγελική Βήτου  / Βέρα Κρανιδιώτη

Αποτελέσματα:

Αγώνες ομίλου:

Παρίση / Χρ. Σκαλτσά – Βήτου  / Κρανιδιώτη 2-0 σετ

Γούδα / Λ. Σκαλτσά – Ζωγράφη / Βαλταδώρου 2-1 σετ

Ευσταθίου / Μαθιουδάκη – Παρίση / Χρ. Σκαλτσά 2-0 σετ

Βήτου  / Κρανιδιώτη – Γούδα / Λ. Σκαλτσά 0-2 σετ

Γούδα / Λ. Σκαλτσά – Ευσταθίου / Μαθιουδάκη 0-2 σετ

Ζωγράφη / Βαλταδώρου – Βήτου  / Κρανιδιώτη 2-0 σετ

Ευσταθίου / Μαθιουδάκη – Ζωγράφη / Βαλταδώρου 2-0 σετ

Παρίση / Χρ. Σκαλτσά – Γούδα / Λ. Σκαλτσά 2-1

Βήτου  / Κρανιδιώτη – Ευσταθίου / Μαθιουδάκη 0-2 σετ

Ζωγράφη / Βαλταδώρου – Παρίση / Χρ. Σκαλτσά 0-2 σετ

Τελικός:

Ευσταθίου / Μαθιουδάκη – Παρίση / Χρ. Σκαλτσά 2-0 σετ

 

Αγόρια

Τελική κατάταξη:

1οι Άγγελος Δημητριάδης-Τσίτσος / Μιχάλης Χριστοφορίδης

2οι Βασίλης Ιωακειμίδης / Ιουλιανός Ξένος

3οι Βασίλης Καλιόζης / Ντάνιελ Πιέτρι

      Νίκος Ασβεστάς / Βασίλης Ροΐδης

Αποτελέσματα:

Αγώνες ομίλου:

Δημητριάδης / Χριστοφορίδης – Ιωακειμίδης / Ξένος  1-2σετ

Καλιόζης / Πιέτρι – Ασβεστάς / Ροΐδης 2-0 σετ

Δημητριάδης / Χριστοφορίδης – Ασβεστάς / Ροΐδης 2-0 σετ

Ιωακειμίδης / Ξένος – Καλιόζης / Πιέτρι  2-1 σετ

Δημητριάδης / Χριστοφορίδης – Καλιόζης / Πιέτρι  2-1 σετ

Ιωακειμίδης / Ξένος – Ασβεστάς / Ροΐδης 2-0 σετ

Τελικός:

Δημητριάδης / Χριστοφορίδης – Ιωακειμίδης / Ξένος  2-0 σετ

Πρωταθλητές Ελλάδας και στους Εφήβους οι Δημήτρης Καλιόζης και Γιάννης Καρδούλιας

08 Αυγούστου 2022 στο 23:59 | Αναρτήθηκε στις πανελλήνιο πρωτάθλημα, τελικός, Καλιόζης, Τελχινίς, αποτελέσματα, απονομές, αγώνες, ανάπτυξη, μπιτς βόλεϊ, mU19, wU19 | Σχολιάστε

Πηγή: www.volleyball.gr

στο πιο ψηλό σκαλί του βάθρου οι Καλίζης / Καρδούλιας του Πανελληνίου Πρωταθλήματος Κ19

Οι Δημήτρης Καλιόζης  / Γιάννης Καρδούλιας, έκαναν το… νταμπλ στα αναπτυξιακά πρωταθλήματα μπιτς βόλεϊ καθώς μετά τον τίτλο στο Κ22 (Νέων Άνδρών), κατέκτησαν και το πρωτάθλημα Κ19 (Εφήβων) που ολοκληρώθηκε στις εγκαταστάσεις του Karteros Beach Sports Center.

Στον τελικό βρέθηκαν αντιμέτωποι με τους πρωταθλητές Ελλάδας Κ17 Κυριάκο Κεσκίνη, Ανδρέα Κοντοστάθη τους οποίους νίκησαν με 2-0 (21-12,21-17) επιβεβαιώνοντας τα προγνωστικά.

Στο πρώτο σετ με τα σερβίς του Καλιόζη το 5-4 έγινε 11-4 και η διαφορά έφτασε στο 14-6. Εκεί οι Θρακιώτες έβγαλαν αντίδραση και με δικό τους σερί μείωσαν σε 14-9, ωστόσο η αντεπίθεση τους δεν είχε συνέχεια με τη διαφορά να ανοίγει ξανά και το πρώτο σετ να κλείνει στο 21-12.

Τα μετάλλια και το Κύπελλο στους πρωταθλητές Ελλάδας Γιάννη Καρδούλια, Δημήτρη Καλιόζη έδωσε ο Υφυπουργός Αθλητισμού Λευτέρης Αυγενάκης

Παρόμοια εικόνα και στο δεύτερο σετ με το 4-4 να γίνεται 7-4 (Καρδούλιας στο σερβίς, Καλιόζης κυρίαρχος στο μπλοκ) και  φάνηκε πως όλα κρίθηκαν στο 8-6. Ο Κοντοστάθης έχασε την κόντρα επίθεση για να ρίξει τη διαφορά στον πόντο και με τον Καρδούλια πάλι στο σερβίς το σκορ έφτασε στο 14-6.

Στο 15-7 όμως ήρθε η πρώτη μείωση του σκορ (15-11) και λίγο αργότερα το 18-13 έγινε 18-17 με τον τελικό να παίρνει φωτιά. Εκεί όμως οι Καλιόζης, Καρδούλιας έτρεξαν ένα νεό σερί 3-0 και με 21-7 πήραν το σετ και τον τίτλο.

Μια πολύ μεγάλη επιτυχία για το συγκεκριμένο ζευγάρι που ξεκίνησε την κοινή του πορεία τον Ιούνιο και παρόλο που ο Γιάννης ζει στην Κω κι ο Δημήτρης στη Ρόδο κατάφεραν να ξεπεράσουν όλες τις δυσκολίες για να φτάσουν στην κορυφή.

«Νιώθω μεγάλη ικανοποίηση πραγματικά γιατί έχουμε καταβάλει πολύ μεγάλη προσπάθεια αυτό το καλοκαίρι. Ο Δημήτρης σχεδόν κάθε μέρα ερχόταν στην Κω για να κάνουμε προπόνηση κι αυτό σήμαινε ότι ξόδευε 4 ώρες στο καράβι. Θυσίασε το χρόνο του, στερήθηκε την οικογένεια του κι εγώ διαμόρφωσα τον δικό μου πρόγραμμα ανάλογα με τα δρομολόγια των πλοίων για να μπορούμε να προπονηθούμε σωστά», είπε ο Γιάννης.

Οι πρωταθλητές Ελλάδας με τον Πρόεδρος της ΤΕ ΕΟΠΕ Δωδ/σου και της Τελχινίδας και τον coach Αλκιβιάδη Χ’’νικολάου

Από την πλευρά του ο αθλητής της Τελχινίδας Δημήτρης δήλωσε: «… ανακουφισμένος! Γιατί όλες αυτές οι θυσίες τελικά άξιζαν τον κόπο με αυτούς τους δύο τίτλους που κατακτήσαμε».

Αμφότεροι δήλωσαν αφοσιωμένοι στο μπιτς βόλεϊ με «… βραχυπρόθεσμο στόχο το ευρωπαϊκό Κ18 στο Λουτράκι και μακροπρόθεσμο το να πρωταγωνιστούμε στα τουρνουά masters. Είμαστε οι καλύτεροι στην Ελλάδα σε επίπεδο νέων γιατί όχι και σε επίπεδο ανδρών».

Γιάννης και Δημήτρης δήλωσαν γοητευμένοι από την εγκατάσταση στον Καρτερό… «Στην Κω έχουμε δύο γήπεδα σε μια παραλία και το να έρθουμε εδώ σε αυτή την εγκατάσταση Ολυμπιακών διαστάσεων ήταν κάτι πρωτόγνωρο για εμάς αλλά το απολαύσαμε»

 

Τέλος κι οι δύο αφιέρωσαν τον τίτλο τους στις οικογένειες τους «που μας αγαπάνε και μας στηρίζουν υλικά και ηθικά, στους προπονητές Αλκιβιάδη Χατζηνικολάου, με τον οποίο κάνουμε προπόνηση στην Κω και Φαίη Μίχου με την οποία προπονείται ο Δημήτρης στη Ρόδο και σ’ όλα τα παιδιά που ήρθαν μαζί μας από την Κω, με τα οποία προπονούμαστε, αλλά ήρθαν κι εδώ για να μας στηρίξουν»

 

Τα υπόλοιπα ζευγάρια με ‘δωδεκανησιακό’ ενδιαφέρον που αγωνίστηκαν στο HERAKLION JUNIORS K19 FINALS κατατάχτηκαν:

Κορίτσια

5ες  Σταματίνα Γκιζέττη (Ρόδος) / Ελπίδα Πιτσιγκώνη (Θεσσαλονίκη)

13ες  Νικολέτα Γκίκα (Ρόδος)  / Κάλλια Θαρρενάκη (Ρόδος)

Αγόρια  

9οι Ηλίας Ρέγκλης (Ρόδος) / Βίκτωρας Μηλιώνης (Αθήνα)

9οι Γιώργος Γεροβασίλης (Κως) / Κωσταντίνος Θανόπουλος (Κως)

9οι Αλέξανδρος Ιντρισλλάρι (Κως) / Δημήτρης Παπαϊωάννου (Κως)

13οι Κώστας Σπύρου (Κως) / Λεωνίδας Πετρόπουλος (Πάτρα)

 

Αποτελέσματα αγώνων και τελικές κατατάξεις:

Ταμπλό κοριτσιών

Τελική Κατάταξη

1 Φανιουδάκη Ε. / Φανιουδάκη Ν.

2 Κατέρη Κ. / Κοντακιώτη

3 Κουκουδίτσκα Κ. / Λιόφτη Κ

4 Καλουτσάκη Ε. / Ματαλλιωτάκη Θ.

5 Πιτσούλη Ε. / Πρινιωτάκη Π.

5 Κατσιμήγα Κ. / Κούρκουλου Ε.

5 Γκιζέττη Σ. / Πιτσιγκώνη Ε.

5 Μόκαλη Γ. / Μόκαλη Δ.

9 Καραδημήτρα Ε. / Σκουλούδη Α.

9 Αυγουστάτου Α. / Λούκα Σ.

9 Κοντζεδάκη Ι. / Φετφατζή Ε.

9 Αναγνωστοπούλου Α. / Κοντούδη Α.

13 Βασιλειάδου Ε. / Ζειμπέκη Ο.

13 Παρίση Κ. / Πατακιάρα Ζ.

13 Γκίκα Ν. / Θαρρενάκη Κ.

13 Γιαλαμά Ε. / Μιχαηλίδου Α.

Αποτελέσματα

Γιαλαμά Ε./Μιχαηλίδου Α.-Πιτσούλη Ε./Πρινιωτάκη Π. 0-2 (12-21,19-21)

Γκιζέττη Σ./Πιτσιγκώνη Ε.-Αυγουστάτου Α./Λούκα Σ. 2-0 (21-17,21-08)

Μόκαλη Γ./Μόκαλη Δ.-Γκίκα Ν./Θαρρενάκη Κ. 2-0 (21-09,21-12)

Καραδημήτρα Ε./Σκουλούδη Α.-Κατσιμήγα Κ./Κούρκουλου Ε. 0-2 (15-21,20-22)

Κοντζεδάκη Ι./Φετφατζή Ε.-Αναγνωστοπούλου Α./Κοντούδη Α. 2-0 (21-16,21-19)

Φανιουδάκη Ε./Φανιουδάκη Ν.-Παρίση Κ./Πατακιάρα Ζ. 2-0 (21-17,21-11)

Κατέρη Κ./Κοντακιώτη Α.-Καλουτσάκη Ε./Ματαλλιωτάκη Θ. 2-1 (19-21,21-19,15-12)

Κουκουδίτσκα Κ./Λιόφτη Κ.-Βασιλειάδου Ε./Ζειμπέκη Ο. 2-0 (21-05,21-08)

Πιτσούλη Ε./Πρινιωτάκη Π.-Γκιζέττη Σ./Πιτσιγκώνη Ε. 2-0 (21-18,21-16)

Αυγουστάτου Α./Λούκα Σ.-Γιαλαμά Ε./Μιχαηλίδου Α. 2-1 (21-18,14-21,15-10)

Μόκαλη Γ./Μόκαλη Δ.-Κατσιμήγα Κ./Κούρκουλου Ε. 2-0 (21-07,21-11)

Καραδημήτρα Ε./Σκουλούδη Α.-Γκίκα Ν. /Θαρρενάκη Κ. 2-0 (21-14,21-18)

Κοντζεδάκη Ι./Φετφατζή Ε.-Φανιουδάκη Ε./Φανιουδάκη Ν. 0-2 (15-21,18-21)

Παρίση Κ./Πατακιάρα Ζ.-Αναγνωστοπούλου Α./Κοντούδη Α. 0-2 (12-21,17-21)

Κατέρη Κ./Κοντακιώτη Α.-Κουκουδίτσκα Κ./Λιόφτη Κ. 2-0 (21-14,21-17)

Βασιλειάδου Ε./Ζειμπέκη Ο.-Καλουτσάκη Ε./Ματαλλιωτάκη Θ. 0-2 (13-21,09-21)

Προκριματική φάση

Γκιζέττη Σ./Πιτσιγκώνη Ε.-Καραδημήτρα Ε./Σκουλούδη Α 2-0 (21-14,21-17)

Κατσιμήγα Κ./Κούρκουλου Ε.-Αυγουστάτου Α./Λούκα Σ. 2-0 (26-24,21-13)

Κοντζεδάκη Ι./Φετφατζή Ε.-Καλουτσάκη Ε./Ματαλλιωτάκη Θ. 0-2 (18-21,17-21)

Κουκουδίτσκα Κ./Λιόφτη Κ.-Αναγνωστοπούλου Α./Κοντούδη Α. 2-1 (07-21,21-18,15-11)

Προημιτελικοί

Πιτσούλη Ε./Πρινιωτάκη Π.-Καλουτσάκη Ε./Ματαλλιωτάκη Θ. 1-2 (15-21,21-15,5-15)

Κατέρη Κ./Κοντακιώτη Α.-Κατσιμήγα Κ./Κούρκουλου Ε. 2-1 (21-13,13-21,15-9)

Φανιουδάκη Ε./Φανιουδάκη Ν.-Γκιζέττη Σ./Πιτσιγκώνη Ε. 2-0 (21-17,21-16)

Μόκαλη Γ./Μόκαλη Δ.-Κουκουδίτσκα Κ./Λιόφτη Κ. 0-2 (18-21,19-21)

Ημιτελικοί

Καλουτσάκη Ε./Ματαλλιωτάκη Θ.-Κατέρη Κ./Κοντακιώτη Α. 1-2 (15-21,21-19,11-15)

Κουκουδίτσκα Κ./Λιόφτη Κ.-Φανιουδάκη Ε./Φανιουδάκη Ν. 0-2 (18-21,17-21)

Μικρός τελικός

Κουκουδίτσκα Κ./Λιόφτη Κ.-Καλουτσάκη Ε./Ματαλλιωτάκη Θ. 2-1 (21-16,16-21,15-12)

Τελικός

Κατέρη Κ./Κοντακιώτη Α.-Φανιουδάκη Ε./Φανιουδάκη Ν. 1-2 (21-19,14-21,16-18)

 

Ταμπλό αγοριών

Τελική Κατάταξη

1. Καλιόζης Δ.. / Καρδούλιας Ι.

2 Κεσκίνης Κ. / Κοντοστάθης Α

3 Βένιος Κ. / Καρύκας Α.

4 Αστρινάκης Δ. / Σπιταδάκης Ι.

5 Καραμανίδης Κ. / Σταυρόπουλος Β.

5 Απλαδάς Σ. / Γαλιάκης Ι.

7 Δασκαλάκης Α. / Σφακιανάκης Γ.

7 Γιαννόπουλος Α. / Παπανικολάου Γ.

9 Μηλιώνης Β. / Ρέγκλης Η.

9 Γεροβασίλης Γ. / Θανόπουλος Κ.

9 Ιντρισλλάρι Α. / Παπαιωάννου Δ.

9 Γκουβάκης Β. / Φουμάκης Ν.

13 Παξιμαδάκης Χ. / Πηλίτσης Π.

13 Γεωργιάδης Χ. / Ρουμελιώτης Φ.

13 Πετρόπουλος Λ. / Σπύρου Κ.

 

Αποτελέσματα

Γιαννόπουλος Α./Παπανικολάου Γ.-Καρδούλιας Ι./Καλιόζης Δ. 0-2 (12-21,17-21)

Κεσκίνης Κ./Κοντοστάθης Α.-Απλαδάς Σ./Γαλιάκης Ι. 2-0 (21-10,21-15)

Γεροβασίλης Γ./Θανόπουλος Κ.-Γεωργιάδης Χ./Ρουμελιώτης Φ. 2-0 (21-14,21-10)

Πετρόπουλος Λ./Σπύρου Κ.-Ιντρισλλάρι Α./Παπαιωάννου Δ. 1-2 (24-22,19-21,15-17)

Αστρινάκης Δ./Σπιταδάκης Ι.-Καραμανίδης Κ./Σταυρόπουλος Β. 2-0 (21-12,21-18)

Βένιος Κ./Καρύκας Α.-Παξιμαδάκης Χ./Πηλίτσης Π. 2-0 (21-18,21-17)

Δασκαλάκης Α./Σφακιανάκης Γ.-Γκουβάκης Β./Φουμάκης Ν. 1-2 (14-21,21-14,13-15)

Μηλιώνης Β./Ρέγκλης Η.-Καρδούλιας Ι./Καλιόζης Δ. 0-2 (08-21,07-21)

Κεσκίνης Κ./Κοντοστάθης Α.-Γεροβασίλης Γ./Θανόπουλος Κ. 2-1 (22-24,21-11,15-13)

Ιντρισλλάρι Α./Παπαιωάννου Δ.-Αστρινάκης Δ./Σπιταδάκης Ι. 0-2 (12-21,09-21)

Βένιος Κ./Καρύκας Α.-Γκουβάκης Β./Φουμάκης Ν. 2-0 (21-10,21-05)

Παξιμαδάκης Χ./Πηλίτσης Π.-Δασκαλάκης Α./Σφακιανάκης Γ. 0-2 (18-21,19-21)

Πετρόπουλος Λ./Σπύρου Κ.-Καραμανίδης Κ./Σταυρόπουλος Β. 1-2 (29-27,20-22,7-15)

Απλαδάς Σ./Γαλιάκης Ι.-Γεωργιάδης Χ./Ρουμελιώτης Φ. 2-0 (21-19,21-18)

Δασκαλάκης Α./Σφακιανάκης Γ.-Μηλιώνης Β./Ρέγκλης Η. 2-0 (21-18,21-12)

Καραμανίδης Κ./Σταυρόπουλος Β.-Γεροβασίλης Γ./Θανόπουλος Κ. 2-0 (22-20,21-17)

Απλαδάς Σ./Γαλιάκης Ι.-Ιντρισλλάρι Α./Παπαιωάννου Δ. 2-0 (21-11,21-14)

Γιαννόπουλος Α./Παπανικολάου Γ.-Γκουβάκης Β./Φουμάκης Ν. 2-1 (20-22,27-25,15-10)

Καρδούλιας Ι./Καλιόζης Δ.-Κεσκίνης Κ./Κοντοστάθης Α. 2-0 (21-19,21-15)

Αστρινάκης Δ./Σπιταδάκης Ι.-Βένιος Κ./Καρύκας Α. 2-0 (21-17,21-13)

Δασκαλάκης Α./Σφακιανάκης Γ.-Καραμανίδης Κ./Σταυρόπουλος Β. 0-2 (11-21, 18-21)

Απλαδάς Σ./Γαλιάκης Ι.-Γιαννόπουλος Α./Παπανικολάου Γ. 2-1 (16-21,21-08,17-15)

Καραμανίδης Κ./Σταυρόπουλος Β.-Βένιος Κ./Καρύκας Α. 0-2 (16-21,14-21)

Απλαδάς Σ./Γαλιάκης Ι.-Κεσκίνης Κ./Κοντοστάθης Α. 0-2 (11-21,20-22)

Ημιτελικοί

Καρδούλιας Ι./Καλιόζης Δ.-Βένιος Κ./Καρύκας Α. 2-0 (21-18,21-16)

Αστρινάκης Δ./Σπιταδάκης Ι.-Κεσκίνης Κ./Κοντοστάθης Α. 0-2 (17-21,10-21)

Μικρός τελικός

Βένιος Κ./Καρύκας Α.-Αστρινάκης Δ./Σπιταδάκης Ι. 2-1 (22-24,21-11,15-9)

Τελικός

Καρδούλιας Ι./Καλιόζης Δ.-Κεσκίνης Κ./Κοντοστάθης Α. 2-0 (21-12,21-17)

Τελικό τουρνουά Κ19: συνεχίζουν Καλίοζης/Καρδούλιας και Γκιζέττη/Πιτσιγκώνη

07 Αυγούστου 2022 στο 10:09 | Αναρτήθηκε στις πρόγραμμα, πανελλήνιο πρωτάθλημα, ΤΕ Δωδεκανήσου, Τουρνουά, έφηβοι, αποτελέσματα, μπιτς βόλεϊ, νεανίδες, mU19, wU19 | Σχολιάστε

 

Ολοκληρώθηκε εχθές (6/8) η 1η ήμερα του τελικού τουρνουά του πανελληνίου πρωταθλήματος μπιτς βόλεϊ Εφήβων & Νεανίδων (Κ19)  που διεξάγεται το σαββατοκύριακο στο Ηράκλειο Κρήτης.

Στις σύγχρονες εγκαταστάσεις του Karteros Beach Sports Center πραγματοποιήθηκαν το Σάββατο 42 αγώνες σε αγόρια και κορίτσια.

Σήμερα Κυριακή οι αγώνες θα αρχίσουν με τα προημιτελικά και θα ολοκληρωθούν με τους τελικούς που θα ‘βγάλουν’ τους φετινούς πρωταθλητές Ελλάδας.

Από τα ζευγάρια με ‘δωδεκανησιακό’ ενδιαφέρον στα αγόρια ολοκλήρωσαν τους αγώνες τους και κατατάχτηκαν στην 9η πανελλήνια θέση οι Ηλίας Ρέγκλης (Ρόδος) / Βίκτωρας Μηλιώνης (Αθήνα),  Γιώργος Γεροβασίλης / Κωσταντίνος Θανόπουλος (Κως),  Αλέξανδρος Ιντρισλλάρι / Δημήτρης Παπαϊωάννου (Κως) και στη 13η θέση οι Κώστας Σπύρου (Κως) / Λεωνίδας Πετρόπουλος (Πάτρα). Στα κορίτσια την 13η πανελλήνια θέση κατέλαβαν οι ροδίτισσες Νικολέτα Γκίκα και Κάλλια Θαρρενάκη.

 

Έχουν προκριθεί αήττητοι στον ημιτελικό και περιμένουν τον αντίπαλό τους ο Δημήτρης Καλιόζης (Ρόδος) και Γιάννης Καρδούλιας (Κως) ενώ στα κορίτσια θα διεκδικούν θέση στην τετράδα η Σταματίνα Γκιζέττη (Ρόδος) και η Ελπίδα Πιτσιγκώνη (Θεσ/νίκη).

 

Αναλυτικά τα αποτελέσματα και το υπόλοιπα πρόγραμμα:

Ταμπλό κοριτσιών

Αγώνες ομίλων

Σάββατο

1.Γιαλαμά Ε. / Μιχαηλίδου Α.-Πιτσούλη Ε. / Πρινιωτάκη Π. 0-2 (12-21, 19-21)

2.Γκιζέττη Σ. / Πιτσιγκώνη Ε.-Αυγουστάτου Α. / Λούκα Σ. 2-0 (21-17, 21-08)

3.Μόκαλη Γ. / Μόκαλη Δ.-Γκίκα Ν. / Θαρρενάκη Κ. 2-0 (21-09, 21-12)

4.Καραδημήτρα Ε. / Σκουλούδη Α.-Κατσιμήγα Κ. / Κούρκουλου Ε. 0-2 (15-21, 20-22)

5.Κοντζεδάκη Ι. / Φετφατζή Ε.-Αναγνωστοπούλου Α. / Κοντούδη Α. 2-0 (21-16, 21-19)

6.Φανιουδάκη Ε. / Φανιουδάκη Ν.-Παρίση Κ. / Πατακιάρα Ζ. 2-0 (21-17, 21-11)

7.Κατέρη Κ. / Κοντακιώτη Α.-Καλουτσάκη Ε. / Ματαλλιωτάκη Θ. 2-1 (19-21, 21-19, 15-12)

8.Κουκουδίτσκα Κ. / Λιόφτη Κ.-Βασιλειάδου Ε. / Ζειμπέκη Ο. 2-0 (21-05, 21-08)

9.Πιτσούλη Ε. / Πρινιωτάκη Π.-Γκιζέττη Σ. / Πιτσιγκώνη Ε. 2-0 (21-18, 21-16)

10.Αυγουστάτου Α. / Λούκα Σ.-Γιαλαμά Ε. / Μιχαηλίδου Α. 2-1 (21-18, 14-21, 15-10)

11.Μόκαλη Γ. / Μόκαλη Δ.-Κατσιμήγα Κ. / Κούρκουλου Ε. 2-0 (21-07, 21-11)

12.Καραδημήτρα Ε. / Σκουλούδη Α.-Γκίκα Ν. /Θαρρενάκη Κ. 2-0 (21-14, 21-18)

13.Κοντζεδάκη Ι. / Φετφατζή Ε.-Φανιουδάκη Ε. / Φανιουδάκη Ν. 0-2 (15-21, 18-21)

14.Παρίση Κ. / Πατακιάρα Ζ.-Αναγνωστοπούλου Α. / Κοντούδη Α. 0-2 (12-21, 17-21)

15.Κατέρη Κ. / Κοντακιώτη Α.-Κουκουδίτσκα Κ. / Λιόφτη Κ. 2-0 (21-14, 21-17)

16.Βασιλειάδου Ε. / Ζειμπέκη Ο.-Καλουτσάκη Ε. / Ματαλλιωτάκη Θ. 0-2 (13-21, 09-21)

Προκριματική φάση

17.Γκιζέττη Σ. / Πιτσιγκώνη Ε.-Καραδημήτρα Ε. / Σκουλούδη Α 2-0 (21-14, 21-17)

18.Κατσιμήγα Κ. / Κούρκουλου Ε.-Αυγουστάτου Α. / Λούκα Σ. 2-0 (26-24, 21-13)

19.Κοντζεδάκη Ι. / Φετφατζή Ε.-Καλουτσάκη Ε. / Ματαλλιωτάκη Θ. 0-2 (18-21, 17-21)

20.Κουκουδίτσκα Κ.Λιόφτη Κ.-Αναγνωστοπούλου Α./Κοντούδη Α. 2-1(07-21,21-18,15-11)

Κυριακή

Προημιτελικοί

21. Πιτσούλη Ε. / Πρινιωτάκη Π.-Καλουτσάκη Ε. / Ματαλλιωτάκη Θ.

22. Κατέρη Κ. / Κοντακιώτη Α.-Κατσιμήγα Κ. / Κούρκουλου Ε.

23. Φανιουδάκη Ε. / Φανιουδάκη Ν.-Γκιζέττη Σ. / Πιτσιγκώνη Ε.

24. Μόκαλη Γ. / Μόκαλη Δ.-Κουκουδίτσκα Κ. / Λιόφτη Κ.

Α’ Ημιτελικός

25.Νικητής Αγώνα Νο21-Νικητής Αγώνα Νο22

Β’ Ημιτελικός

26.Νικητής Αγώνα Νο24-Νικητής Αγώνα Νο23

Αγώνας για θέσεις 3-4

27.Ηττημένος Αγώνα Νο26-Ηττημένος Αγώνα Νο25

ΤΕΛΙΚΟΣ

28.Νικητής Αγώνα Νο25-Νικητής Αγώνα Νο26

 

 

Ταμπλό αγοριών

Σάββατο

1.Μηλιώνης Β. / Ρέγκλης Η. bye

2.Γιαννόπουλος Α. / Παπανικολάου Γ.-Καρδούλιας Ι. / Καλιόζης Δ. 0-2 (12-21, 17-21)

3.Κεσκίνης Κ. / Κοντοστάθης Α.-Απλαδάς Σ. / Γαλιάκης Ι. 2-0 (21-10, 21-15)

4.Γεροβασίλης Γ. / Θανόπουλος Κ.-Γεωργιάδης Χ. / Ρουμελιώτης Φ. 2-0 (21-14, 21-10)

5.Πετρόπουλος Λ. / Σπύρου Κ.-Ιντρισλλάρι Α. / Παπαιωάννου Δ. 1-2 (24-22, 19-21, 15-17)

6.Αστρινάκης Δ. / Σπιταδάκης Ι.-Καραμανίδης Κ. / Σταυρόπουλος Β. 2-0 (21-12, 21-18)

7.Βένιος Κ. / Καρύκας Α.-Παξιμαδάκης Χ. / Πηλίτσης Π. 2-0 (21-18, 21-17)

8.Δασκαλάκης Α. / Σφακιανάκης Γ.-Γκουβάκης Β. / Φουμάκης Ν. 1-2 (14-21, 21-14, 13-15)

9.Μηλιώνης Β. / Ρέγκλης Η.-Καρδούλιας Ι. / Καλιόζης Δ. 0-2 (08-21, 07-21)

10.Κεσκίνης Κ./Κοντοστάθης Α.-Γεροβασίλης Γ./ Θανόπουλος Κ. 2-1 (22-24, 21-11, 15-13)

11.Ιντρισλλάρι Α. / Παπαιωάννου Δ.-Αστρινάκης Δ. / Σπιταδάκης Ι. 0-2 (12-21, 09-21)

12.Βένιος Κ. / Καρύκας Α.-Γκουβάκης Β. / Φουμάκης Ν. 2-0 (21-10, 21-05)

13.Παξιμαδάκης Χ. / Πηλίτσης Π.-Δασκαλάκης Α. / Σφακιανάκης Γ. 0-2 (18-21, 19-21)

14.Πετρόπουλος Λ./Σπύρου Κ.-Καραμανίδης Κ./ Σταυρόπουλος Β. 1-2 (29-27, 20-22, 7-15)

15.Απλαδάς Σ. / Γαλιάκης Ι.-Γεωργιάδης Χ. / Ρουμελιώτης Φ. 2-0 (21-19, 21-18)

16.bye-Γιαννόπουλος Α. / Παπανικολάου Γ.

17.Δασκαλάκης Α. / Σφακιανάκης Γ.-Μηλιώνης Β. / Ρέγκλης Η. 2-0 (21-18, 21-12)

18.Καραμανίδης Κ. / Σταυρόπουλος Β.-Γεροβασίλης Γ. / Θανόπουλος Κ. 2-0 (22-20, 21-17)

19.Απλαδάς Σ. / Γαλιάκης Ι.-Ιντρισλλάρι Α. / Παπαιωάννου Δ. 2-0 (21-11, 21-14)

20.Γιαννόπουλος Α./Παπανικολάου Γ.-Γκουβάκης Β./ Φουμάκης Ν. 2-1(20-22,27-25,15-10)

21.Καρδούλιας Ι. / Καλιόζης Δ.-Κεσκίνης Κ. / Κοντοστάθης Α. 2-0 (21-19, 21-15)

22.Αστρινάκης Δ. / Σπιταδάκης Ι.-Βένιος Κ. / Καρύκας Α. 2-0 (21-17, 21-13)

Κυριακή

23.Δασκαλάκης Α. / Σφακιανάκης Γ.-Καραμανίδης Κ. / Σταυρόπουλος Β.

24.Απλαδάς Σ. / Γαλιάκης Ι.-Γιαννόπουλος Α. / Παπανικολάου Γ.

25.Νικητής Αγώνα Νο23-Βένιος Κ. / Καρύκας Α.

26.Νικητής Αγώνα Νο 24-Κεσκίνης Κ. / Κοντοστάθης Α.

Α’ ημιτελικός

27.Καρδούλιας Ι. / Καλιόζης Δ.-Νικητής Αγώνα Νο 25

Β’ ημιτελικός

28.Αστρινάκης Δ. / Σπιταδάκης Ι.-Νικητής Αγώνα Νο 26

Αγώνας για θέσεις 3-4

29.Ηττημένος Αγώνα Νο 27-Ηττημένος Αγώνα Νο 28 –

Τελικός

30.Νικητής Αγώνα Νο 27-Νικητής Αγώνα Νο 28

Η Τελχινίδα και στο Τελικό τουρνουά κ19 στην Κρήτη

05 Αυγούστου 2022 στο 14:45 | Αναρτήθηκε στις πανελλήνιο πρωτάθλημα, τελικός, Ε.Ο.ΠΕ., Τελχινίς, Τουρνουά, αγώνες, ανάπτυξη, μπιτς βόλεϊ, wU19 | Σχολιάστε

Το διήμερο 6& 7 Αυγούστου θα διεξαχθεί στο Ηράκλειο Κρήτης το τελικό τουρνουά του πανελληνίου πρωταθλήματος μπιτς βόλεϊ Εφήβων & Νεανίδων.

Στο HERAKLION JUNIORS K19 FINALS θα αγωνισθούν τα καλύτερα ζευγάρια αγοριών και κοριτσιών στην Ελλάδα, ηλικίας κάτω των 19 ετών,  με στόχο τον φετινό τίτλο του πρωταθλητή Ελλάδας.

Ανάμεσά τους και πέντε παιδιά της Τελχινίδας, 3 κορίτσια και 2 αγόρια, οι διεθνείς Δημήτρης Καλιόζης και Σταματίνα Γκιζέττη, ο Ηλίας Ρέγκλης και το δίδυμο Νικολέτα Γκίκα και Κάλλια Θαρρενάκη.

Ο Δημήτρης Καλιόζης με τον Κώο Γιάννη Καρδούλια (εθνική ομάδα Κ20 και Κ18) μετά την κατάκτηση του φετινού πρωταθλήματος Ελλάδας Κ22 (Νέων Ανδρών) και την 13η θέση στο Ευρωπαϊκό πρωτάθλημα Κ20 έχουν υψηλούς στόχους και στο Ηράκλειο.

Ο Ηλίας Ρέγκλης με τον Αθηναίο Βίκτωρα Μηλιώνη, πρωταθλητές ΕΣΠΕΔΑ (Πειραιά και Δυτικής Αττικής) με επιτυχημένη πορεία στα φετινά Open Κ19 θα βρεθούν στις σύγχρονες αθλητικές εγκαταστάσεις της  πλαζ Καρτερού με στόχο τη διάκριση.

Στα κορίτσια, με ψηλές προσδοκίες βρίσκονται στο Karteros Beach Sports Center η Σταματίνα Γκιζέττη και η Θεσσαλονικιά Ελπίδα Πιτσιγκώνη (εθνική ομάδα Κ20 και Κ18, 17ες στο ευρωπαϊκό της Σμύρνης, 5ες στο Κ22, πρωταθλήτριες Juniors North Area Circuit 2022) και οι δις πρωταθλήτριες Δωδεκανήσου στις κορασίδες Νικολέτα Γκίκα και Κάλλια Θαρρενάκη (5η θέση πριν μερικές ημέρες στο Πανελλήνιο Κ17 στο Λουτράκι).

Επίσης, το Δωδεκανησιακό μπιτς βόλεϊ στο HERAKLION JUNIORS K19 FINALS θα εκπροσωπήσουν και οι Κώοι, Γιώργος Γεροβασίλης / Κωσταντίνος Θανόπουλος, Αλέξανδρος Ιντρισλλάρι / Δημήτρης Παπαϊωάννου και ο  Κώστας Σπύρου με τον πατρινό Λεωνίδα Πετρόπουλο ενώ ένας εκ των διαιτητών του τουρνουά θα είναι ο Ευθύμης Καλημεράκης, αντιπρόεδρος του ΣΥΔΠΕ Δωδεκανήσου.

 

Η τεχνική σύσκεψη των ομάδων είναι σήμερα (Παρασκευή 5/8) στις 8μμ ενώ το 1ο σερβίς του τελικού τουρνουά είναι προγραμματισμένο για το πρωί του Σαββάτου (9πμ).

 

Το «Karteros Beach Sports Center» είναι μία υπερσύγχρονη μόνιμη εγκατάσταση για αθλήματα παραλίας και άμμου που προστέθηκε πριν μερικούς μήνες στις υποδομές του Εθνικού Αθλητικού Κέντρου Ηρακλείου. Περιλαμβάνει τέσσερα σύγχρονα γήπεδα άμμου (ένα κεντρικό με λυόμενες περιμετρικές κερκίδες χωρητικότητας 2.500 θεατών, δύο ακόμη χωρητικότητας 500 θεατών συν ένα βοηθητικό), καθώς και ένα προθερμαντήριο.

Πανελλήνιο πρωτάθλημα μπιτς βόλεϊ Κ17: Χάλκινοι οι Παπαϊωάννου/Μουτάφης, 5η θέση για Γκίκα/Θαρρενάκη και Ευθυμίου/Κουκιά

01 Αυγούστου 2022 στο 13:37 | Αναρτήθηκε στις παίδες, Ε.Ο.ΠΕ., Τελχινίς, Τουρνουά, αποτελέσματα, απονομές, αγώνες, ανάπτυξη, κορασίδες, μπιτς βόλεϊ, mU17, wU17 | Σχολιάστε

Θετική η παρουσία σε ένα ακόμη τελικό τουρνουά Πανελληνίου Πρωταθλήματος για το Δωδεκανησιακό μπιτς βόλεϊ.
Στο LOUTRAKI JUNIORS K17 FINALS που πραγματοποιήθηκε 30-31 Ιουλίου στις εγκαταστάσεις του Sport Camp στο Λουτράκι στα αγόρια, ο Δημήτρης Παπαϊωάννου από την Κω και ο συμπαίκτης του Μάνος Μουτάφης (Κρήτη) νίκησαν στον μικρό τελικό τους Παύλο Αυγερινίδη/Μάριο Σδραυκάκη με 2-0 (21-11,21-12) και κατέκτησαν την 3η πανελλήνια θέση στους παίδες.
Πρωταθλητές Ελλάδας αναδείχθηκαν οι Κυριάκος Κεσκίνης και Ανδρέας Κοντοστάθης αφού επικράτησαν στον τελικό των Αθηναίων Νίκου Μάντζιου και Ανδρέα Μωραΐτη με 2 – 0 σετ (21-12, 21-16).
Αποτελέσματα ομάδας:
Ντανίκας / Σταμούλης -Μουτάφης / Παπαϊωάννου 0 – 2 (10-21,16-21)
Αυγερινίδης / Σδραυκάκης – Μουτάφης / Παπαϊωάννου 2 – 1 (8-21,22-20,15-11)
Γαλιάκης / Γαλιάκης vs Μουτάφης / Παπαϊωάννου 0-2 (12-21,19-21)
Ημιτελική φάση:
Κεσκίνης /Κοντοστάθης – Μουτάφης / Παπαϊωάννου 2 – 0 (21-18,21-15)
Μικρός τελικός:
Μουτάφης / Παπαϊωάννου – Αυγερινίδης / Σδραυκάκης 2 – 0 (21-11,21-12)

Στα κορίτσια φετινές πρωταθλήτριες Ελλάδας στις κορασίδες είναι η Ελένη Καλουτσάκη και η Θέμις Ματαλλιωτάκη από την Κρήτη που νίκησαν σε ένα συναρπαστικό τελικό, στο τάι μπρέικ, τις Θεσσαλονικιές Ελένη Αλεξόγλου και Μυρτώ Πασχαλάκη (2-1, 13- 21, 21-17, 15-12).
5ες στην Ελλάδα κατατάχτηκαν οι ροδίτισσες Νικολέτα Γκίκα / Κάλλια Θαρρενάκη και Αγάπη Ευθυμίου / Ραφαέλα Κουκιά.
Να σημειωθεί ότι τις δύο ήττες που έκαναν τα δύο ροδίτικα ζευγάρια ήταν από τις φιναλίστ του τουρνουά.
Αποτελέσματα αγώνων:
Φάση ομίλων:
Γκίκα / Θαρρενάκη – Καλουτσάκη / Ματαλλιωτάκη 0 – 2 (19-21,17-21)
Αλεξόγλου / Πασχαλάκη – Ευθυμίου / Κουκια 2 – 0 (21-18,21-5)
Γκίκα / Θαρρενάκη -Γεωργιάδου / Σωτηροπούλου 2 – 0 (21-10,21-12)
Παρίση / Πατακιάρα – Ευθυμίου / Κουκια 0 – 2 (16-21,12-21)
Προημητελικοί:
Αλεξόγλου / Πασχαλάκη – Γκίκα / Θαρρενάκη 2-1 (21-15,14-21,15-4)
Καλουτσάκη / Ματαλλιωτάκη – Ευθυμίου / Κουκια 2 – 0 (21-13,21-11)



Entries και σχόλια feeds.

Αρέσει σε %d bloggers: